Strona główna
Akcesoria
Tutaj jesteś

Wybór kierownicy rowerowej – co wziąć pod uwagę przy zakupie?

20 sierpnia 2020


Wybór kierownicy rowerowej jest kwestią, której na ogół nie poświęca się zbyt dużo uwagi. Jest to element nieskomplikowany, jednak przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka jego cech. Dostosowanie parametrów kierownicy do warunków fizycznych rowerzysty oraz charakteru tras pozwoli na znacznie sprawniejsze i przyjemniejsze poruszanie się rowerem.

Rodzaje kierownic

Pod względem kształtu, kierownice dzielone są na dwie grupy: proste i gięte. Wygięcie kierownic prostych nie przekracza pięciu stopni. Są one lżejsze oraz bardziej wytrzymałe od kierownic giętych, jednak znacznie ograniczają możliwość dostosowania pozycji w czasie jazdy. Kierownice gięte mogą natomiast przyjmować różne kształty, zależnie od ich przeznaczenia. Popularne „baranki” są powszechnie stosowane w rowerach szosowych, natomiast rowery turystyczne wyposażone są w kierownice o wielu punktach oparcia dla rąk. Kierownica rowerowa powinna być dostosowana do rodzaju terenu po jakim jeździmy oraz miejsca przejazdów. W jeździe po mieście lepiej sprawdzi się kierownica prosta, która zagwarantuje większą zwrotność. Jeśli natomiast mamy zamiar pokonywać długie dystanse z dużą prędkością, warto wybrać kierownicę giętą – umożliwi ona przyjęcie bardziej aerodynamicznej sylwetki.

Podstawowe parametry kierownic rowerowych

Najważniejszym parametrem kierownicy jest jej długość. Jej wartość dostosowana powinna być do szerokości ramion kierowcy. Najkrótsze kierownice mają rowery szosowe – ich długość nie przekracza najczęściej 45 centymetrów. Pozwala to na uzyskanie znacznie mniejszego promienia skrętu i większej zwinności jednośladu. W najdłuższe kierownice wyposażone są natomiast rowery górskie – mogą one mieć nawet 70 centymetrów długości. Długa kierownica rowerowa zapewnia znacznie większą kontrolę, co jest szczególnie istotne podczas jazdy po nieutwardzonych drogach i na nierównym terenie. Drugim parametrem jakim cechują się kierownice jest ich średnica. Parametr ten ma szczególne znaczenie przy mocowaniu tego elementu, dlatego średnica kierownicy w jej środkowej części została zestandaryzowana. Wynosi ona najczęściej 25,4 mm (powszechnie spotykane w starszych rowerach) lub 31,8 mm.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze kierownicy?

Najważniejsze kwestie, warte wzięcia pod uwagę przy wyborze kierownicy to, opisywane już wcześniej, dostosowanie długości kierownicy do warunków fizycznych kierowcy i rodzaju przejazdów oraz dobór jej kształtu, tak aby zapewniał jak najbardziej komfortowe warunki jazdy. W przypadku rowerów MTB, długość kierownicy powinna przewyższać szerokość barków kierowcy o kilkanaście centymetrów, natomiast w rowerach miejskich lub szosowych wartości te powinny być jak najbardziej zbliżone. Jeżeli dysponujemy rowerem trekingowym warto rozważyć możliwość zamontowania sakwy na kierownicy. Kierownica wygięta „do zewnątrz” pozwoli na przewożenie bagażu o większej objętości.

Rodzaj oraz parametry kierownicy dostosowane powinny być przede wszystkim do preferencji kierowcy roweru. Wybór kierownicy, która odpowiadała będzie wymaganiom użytkownika zagwarantuje większy komfort oraz możliwość czerpania przyjemności z jazdy jednośladem.

Redakcja wkreceni.pl

Specjalizujemy się w lifestyle'u, sporcie i szeroko pojętej kulturze. Dostarczamy inspirujące artykuły i porady z dziedziny mody, zdrowego trybu życia oraz sportu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?