Strona główna
Akcesoria
Tutaj jesteś

Co zabrać na wyprawę rowerową – krótki poradnik dla początkujących

23 września 2020


Letnia pora roku sprzyja różnego rodzaju wyjazdom oraz aktywności na świeżym powietrzu. Czy chciałbyś spróbować czegoś nowego i ekscytującego, co jednocześnie nie nadweręży nadmiernie Twojego budżetu? Zależy Ci na tym, aby popracować nad swoją kondycją, ale nie chcesz biegać wkoło domu ani chodzić na siłownię, wolałbyś spędzać czas na dworze, blisko przyrody, odkrywając ciekawe miejsca? Jeśli tak, to wyprawa rowerowa jest w sam raz dla Ciebie!

Wyprawa rowerowa – co to takiego?

Pod pojęciem wyprawy rowerowej należy rozumieć co najmniej kikudniowy wyjazd, w trakcie którego poruszamy się rowerem i nocujemy w różnych miejscach. Wyprawa taka ma zasadniczo cel turystyczny – chcemy poznawać nowe miejsca, jednak zamiast samochodu, samolotu czy pociągu, wybieramy nasz jednoślad. Cel ten odróżnia wyprawę od rajdu rowerowego, który kładzie nacisk na aspekt sportowy i osiągnięcie zadowalających rezultatów w jeździe rowerem. W trakcie wyprawy nie musimy się spieszyć, walczyć o konkretny dystans lub prędkość – po prostu jesteśmy na swego rodzaju wczasach, a rower jest naszym środkiem lokomocji. Oczywiście, aby optymalnie wykorzystać czas wyprawy, jej uczestnicy starają się zwykle pokonywać codziennie znaczne odległości, zatem dobra kondycja również ma znaczenie.

Jedziemy… ale dokąd?

Aby określić, co zabrać na wyprawę rowerową, należy wybrać rejon wyjazdu i jego ogólny charakter. Jeden aspekt to pogoda – znacznie więcej różnorodnej odzieży musisz zabrać, jadąc na chłodną i wietrzną Islandię, niż gdy udajesz się na letnią przejażdżkę po Chorwacji. Oczywiście w każdym wypadku musisz przygotować się na różne warianty, włącznie z ulewnym deszczem. Kolejny aspekt to noclegi i szeroko pojęty dostęp do cywilizacji. Jeśli codziennie nocujesz i żywisz się w pensjonacie lub hotelu, Twój bagaż można mocno odchudzić. Jeśli jednak zamierzasz codziennie rozbijać namiot z dala od cywilizacji, zabierz sprzęt biwakowy – namioty, śpiwory, karimaty, ale również wystarczające zapasy żywności.

Czy o niczym nie zapomniałem?

Ekwipunek na wyprawę spakuj do sakw i toreb rowerowych, które rzecz jasna muszą mieć wystarczającą pojemność. Przed ich zakupem musisz jak najdokładniej skalkulować co musisz zabrać i jak dużych sakiew i toreb potrzebujesz. Oprócz odzieży, sprzętu biwakowego i oczywistych rzeczy typu okulary przeciwsłoneczne, telefon z nawigacją, czy aparat, musisz pamiętać o zabezpieczeniu się na nieprzewidziane zdarzenia. Rower to wspaniały środek transportu, który umożliwia gruntowne poznawanie nowych terenów, kilometr po kilometrze i wioska po wiosce, jednak nieprzewidziana awaria lub wypadek z dala od najbliższej miejscowości może okazać się nieprzyjemną, a nawet niebezpieczną przygodą. Dlatego nigdy nie zapominaj o podstawowym zestawie naprawczym do roweru, który pozwoli Ci załatać dętkę lub usunąć drobną awarię. Zawsze miej ze sobą również podręczną apteczkę, która może przydać się w razie wypadku. Nie zapomnij o powerbanku do Twojego telefonu – nie ma nic bardziej frustrującego od rozładowanej baterii, akurat gdy trzeba sprawdzić nawigację lub pilnie się z kimś skontaktować.

Jeśli wszystko spakowałeś – ruszaj w drogę. Na wyprawie rowerowej przygoda może czekać wszędzie, bo nawet w pozornie nieciekawym miejscu, możesz natknąć się na coś fascynującego.

Redakcja wkreceni.pl

Specjalizujemy się w lifestyle'u, sporcie i szeroko pojętej kulturze. Dostarczamy inspirujące artykuły i porady z dziedziny mody, zdrowego trybu życia oraz sportu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?