Strona główna
Akcesoria
Tutaj jesteś

Jaka powinna być odzież do biegania?

2 października 2020


Sport to zdrowie – każdy to wie. Spośród wszystkich dostępnych aktywności fizycznych, za najzdrowsze uznaje się pływanie. Natomiast wiele osób zaczynających swoją przygodę ze sportem zaczyna właśnie od biegania.

Czy bieganie jest sportem idealnym?

Lekarze i specjaliści z całego świata zgodnie podkreślają, że współczesna cywilizacja ma ogromne problemy natury zdrowotnej, których przyczynami są głównie niezdrowa dieta i brak ruchu. Aby to zmienić przede wszystkim należy zacząć od zmiany nawyków żywieniowych. Sezonowe, świeże warzywa i owoce, świeże ryby oraz maksymalne ograniczenie spożywania cukrów w diecie to dobry krok w stronę zdrowego i długiego życia. Sama dieta to nie wszystko. Konieczne jest także rozpoczęcie regularnej aktywności fizycznej. A w związku z tym, że bieganie jest naturalną czynnością człowieka – warto właśnie od biegania zacząć swoją przygodę ze sportem. Warto dodać, że według Światowej Organizacji Zdrowia człowiek codziennie powinien wykonywać 10 tysięcy kroków – jest to mniej więcej równowartość 8 kilometrów.

Jak zacząć ?

Samo planowanie rozpoczęcia regularnych treningów biegowych to trochę za mało – na pewno nie spowoduje to, że pojawią się od razu spektakularne efekty. Aby nie zrezygnować zbyt szybko – treningi powinno wdrażać się stopniowo, począwszy od tępa poruszania się jak i po pokonywaną odległość. Najlepiej rozpocząć od spokojnego truchtu i powoli stopniowo zwiększać tępo biegu, wybierając przy tym co raz dłuższe trasy. Dodatkowo należy pamiętać, że absolutnie nie powinno się przed treningiem spożywać ciężko strawnych posiłków, ponieważ może się to skończyć nieprzyjemnymi rewolucjami żołądkowymi.

Podczas wzmożonej aktywności fizycznej człowiek traci dużo płynów. W związku z tym należy przyjmować odpowiednią ilość płynów przed rozpoczęciem treningu oraz na bieżąco uzupełniać ich braki. W zależności od panującej pory roku warto też zadbać o kondycję skóry. Zimą należy używać tłustych kremów do twarzy, które zapobiegną wysuszaniu się skóry i ochronią ją przed mrozem. Latem natomiast sprawdzą się kremy z wysokim filtrem – ochronią cerę przed nadmiernym jej opaleniem.

Jak dobrać odzież do biegania?

Podczas doboru odpowiedniej odzieży do biegania podstawowymi kryteriami jakimi powinna się kierować każda osoba, to własna postura i pora roku. Przeważająca część obecnie oferowanych na rynku strojów jest wykonana z wytrzymałych i sprężystych materiałów, które dodatkowo pozwalają skórze oddychać. Strój do biegania musi dobrze zachowywać się podczas intensywnego treningu – chodzi tu głównie o to jak w jakim stopniu wchłania pot. Ubrania wykonane z naturalnych materiałów chłoną pot jak gąbka przez co biegacz staje się łatwym łupem dla bakterii, co może skończyć się przeziębieniem. Natomiast nowoczesne materiały odprowadzają nadmiar wody i pozwalają skórze oddychać.

Buty równie ważne jak odzież

Bieganie ma na celu nie tylko poprawić kondycję fizyczną, ale również przede wszystkim powinno nam sprawiać przyjemność. Dlatego tak ważne jest, aby strój treningowy był wybrany według własnego gustu i komfortu.
Warto wspomnieć, że oprócz odzieży – równie ważne jest obuwie. Muszą być idealnie dopasowane do stopy biegacza, wygodne, wykonane z lekkich i przewiewnych materiałów oraz przystosowane do podłoża, na którym planowane są treningi.

Redakcja wkreceni.pl

Specjalizujemy się w lifestyle'u, sporcie i szeroko pojętej kulturze. Dostarczamy inspirujące artykuły i porady z dziedziny mody, zdrowego trybu życia oraz sportu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?