Rozmiary opon rowerowych – jak dobrać?

Zawodowi kolarzy, jak i również pasjonaci rowerowych wypadów dbają o swoje jednoślady. Dokupują różne akcesoria, serwisują, czyszczą – rower jest dla nich najbliższym przyjacielem. Jedną z najważniejszych jego części są opony, o których wymianie też należy pamiętać. I tutaj rodzi się pytanie: jak dobrać i czytać rozmiary opon rowerowych?

Najważniejsze informacje – przeliczniki rozmiarów

Jednostką miary ogumienia, którą najczęściej się spotyka, są cale (standard angielski), ale istnieje również inna metoda zapisu – francuska. Wszystkie są zgodne z normami ETRTO – Europejskiej Organizacji Technicznej ds. Opon i Dętek.

Jeżeli mowa o angielskiej metodzie (pamiętajmy, że 1 cal to 2,54 cm), to tutaj podaje się dwie liczby, które są oddzielone myślnikiem. Pierwsza – trzycyfrowa, oznacza nic innego, jak średnicę wewnętrzną opony. Druga natomiast liczba informuje o szerokości.

Francuski system złożony jest z 3 elementów. To dwie liczby i jedna litery. Wygląda to np. tak: 700 x 40C. 700 określa wymiar zewnętrznej średnicy (podawanej w milimetrach). Zapis szerokości uzupełnia się wtedy literą – w tym przypadku C.

Sprawdźmy rozmiary opon rowerowych

Jak to zrobić? To proste. Aby poznać rozmiary, należy spojrzeć z bliska na boczną ściankę ogumienia. Tam powinny być umieszczone odpowiednie cyfry. Gorzej, kiedy mamy do czynienia ze starszymi kołami, którą są starte i przez to trudno cokolwiek na nich odczytać.

Wówczas można obstawić typowe rozmiary, a więc 26 cali (w przeliczeniu na mm daje to liczbę 559) oraz 28 cali (622 mm). Ostatecznie warto skorzystać z pomocy miarki i sprawdzić dokładnie samemu.

Jaki rozmiar opon dobrać do konkretnych rowerów?

Dobry wybór rozmiaru opon to czynność bardzo ważna. Można powiedzieć, że to podstawa w przypadku wszystkich jednośladów – i tych miejskich, i szosowych oraz górskich. Chodzi o to, aby rower nie była ani za duży, ani zbyt mały.

Najlepiej, jeżeli przed zakupem roweru w sklepie, najpierw przetestujemy dostępne rozmiary opon. Tak, aby pasowały do naszego wzrostu. Zakres 26-29 cali przeznaczony jest dla dorosłych kolarzu. Mniejszy dla dzieci czy ludzi bardzo niskich. Wiele zależy też do rodzaju roweru (a konkretniej wielkości ramy)

Tabela rozmiarów opon rowerowych – porównanie

Bywa tak, że chcemy zakupić rower od danego producenta i wybieramy identyczne rozmiary, które był we wcześniejszym rowerze. Jednak zdarza się, że część producentów stosuje oznaczenia tylko w milimetrach, a część jedynie podaje w calach.

Co wtedy robić? Należy oczywiście otworzyć tabelę o nazwie: rozmiary opon rowerowych. I tam trzeba poszukać odpowiedniej liczby w systemie metrycznym. W tabeli takiej podane jest bardzo przejrzysto zestawienie informujące o obecnie używanych wymiarach. Prezentuje się ono następująco:

– od 152 mm do 194 mm (10 cali);
– od 203 mm do 248 mm (12 cali);
– od 254 do 298 mm (14 cali);
– od 305 mm do 369 mm (16 cali);
– od 355 do 400 mm (18 cali);
– od 381 do 451 mm (20 cali);
– od 484 mm do 508 mm (22 cale);
– 507 mm (24 cale);
– 559 mm ( 26 cali);
– 630 mm (27 cali);
– 584 mm (27,5 cala);
– 622 mm (28 cali);
– 622 mm (29 cali).

Redakcja wkreceni.pl