Rower biegowy – co daje? Jak go wybrać?

Rowerki biegowe dla najmłodszych cieszą się coraz większą popularnością w ostatnich latach. Nie ma w tym nic dziwnego: nie tylko niosą za sobą szereg korzyści dla malucha, ale również sprawiają, że rodzic może podczas spaceru wygodnie odpoczywać, gdy jego pociecha trenuje jazdę.

Rower biegowy – co to jest?

Sama jego konstrukcja jest zaskakująco prosta i daje maluchom wiele pola do popisu. Rower biegowy jest wyglądem zbliżony do klasycznych, znanych wszystkim modeli, tyle że… nie ma pedałów. Jego podstawowym zadaniem jest umożliwienie dzieciom, które są zbyt małe na klasyczny rower – dobrą zabawę, z użyciem właśnie rowerka biegowego.

Wartością dodaną jazdy na tego typu sprzęcie pozbawionym pedałów jest trening równowagi już od małego. Na tego rodzaju rowerkach mogą jeździć nawet półtoraroczne dzieci, dzięki czemu ćwiczenia rozpoczynane są naprawdę wcześnie. W przypadku roweru na pedały, dziecko najpierw musi do niego dorosnąć, potem nauczyć się pedałować modelem z czterema kółkami, a dopiero na koniec – trzymać równowagę na rowerze z dwoma kołami. To bardzo długa droga, którą trudno jest przejść kilkulatkowi.

Jeśli pozwolimy malutkiemu dziecku na jazdę rowerkiem biegowym, ułatwimy mu późniejszą naukę jazdy na klasycznym rowerze. Dzięki wyćwiczonej równowadze, maluch po opanowaniu techniki kręcenia pedałami w stosunkowo krótkim czasie „przypomni sobie”, jak utrzymać równowagę na rowerze.

Jak dobrać biegówkę do dziecka?

Podobnie jak w przypadku zwykłego roweru, bardzo istotnym jest, by biegowa wersja tego sprzętu sportowego pasowała wymiarami do malucha. Dzięki temu dziecko z pewnością szybko opanuje jazdę na nim. Trzeba pamiętać, że w początkowym etapie, malec nie będzie poruszał się zbyt szybko. Najpierw zbada dostępne możliwości, nauczy się skręcać kierownicą i będzie stopniowo sprawdzał, na ile może sobie pozwolić. Uwaga! Już po kilku-kilkunastu dniach będzie fundować Ci niezły trening wytrzymałości!

Jeśli chodzi o wysokość, większość rowerków biegowych charakteryzuje się zbliżoną wysokością. Sprawdź jedynie, czy istnieje opcja regulacji kierownicy i siodełka – jeśli nie, lepiej zdecyduj się na inny model. Dzieci rosną bardzo szybko i wybór rowerka, który nie urośnie razem z malcem jest po prostu nieopłacalny. Najistotniejsza jest opcja regulacji siodełka – bez podwyższania lub obniżania kierownicy można swobodnie jeździć.

Kółka – piankowe czy pompowane?

Wybór w tym zakresie jest uzależniony od tego, po jakich nawierzchniach planujecie jeździć. Jeśli Wasze wycieczki obejmują jedynie proste, miejskie chodniki lub ścieżki rowerowe – piankowe kółka są w pełni wystarczające. Gdy potrzebujecie modelu do zadań specjalnych – wybierzcie raczej rowerek na kółkach pompowanych, który lepiej poradzi sobie z różnego rodzaju nierównościami terenu.

Różnica cenowa między nimi nie jest ogromna (zazwyczaj wynosi maksymalnie kilkadziesiąt złotych), jednak gdy rowerek będzie wykorzystywany wyłącznie na prostych nawierzchniach – nie ma co przepłacać. W takiej sytuacji w pełni wystarczające będą bardziej ekonomiczne kółka piankowe.

Redakcja wkreceni.pl