Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Okulary czy soczewki? Jak podjąć wybór

29 sierpnia 2022 Okulary czy soczewki

Każda osoba, która zmagała się z problemami wzrokiem, stała przed tym wyborem — okulary czy soczewki? Choć nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi, istnieje wiele za i przeciw, które warto rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Moda na recykling

Wiele osób myśląc o soczewkach, wyobraża sobie setki śmieci wyrzucanych rocznie. Nie jest to jednak konieczny scenariusz, jako że na rynku dostępne są soczewki dwutygodniowe. Sprawia to, że do środowiska naturalnego trafia mniej odpadów, produkowanych jako skutek uboczny noszenia soczewek.

Faktem jest, że okulary nosi się te same przez cały rok — więc ostatecznie liczba śmieci jest mniejsza. Należy jednak pamiętać, że nawet przy kilkuletnim użytkowaniu okularów, końcowa waga zanieczyszczeń może być mniejsza w wypadku soczewek dwutygodniowych ze względu na ich niewielką grubość i mały rozmiar.

Sport to zdrowie

Na pierwszy rzut oka wybór między soczewkami a okularami nie jest powiązany ze sportem. Kiedy jednak przyjrzymy się temu bliżej, okaże się, że okulary i soczewki mają różną funkcjonalność — zarówno jeśli chodzi o ruch nasz, jak i naszych gałek ocznych.

Okulary mają tę wadę, że zmieniają swoje położenie, gdy ruszamy swoim ciałem. Nie są również optymalne, jeśli chodzi o ruch gałek ocznych — dochodzi do sytuacji, w których spoglądając na coś pod szerokim kątem, widzimy rozmazany obraz. Dzieje się tak ze względu na to, że obszar szkieł w okularach nie pokrywa się z ludzkim polem widzenia i jest zdecydowanie węższy.

Soczewki mają tę zaletę, że ich ruch jest zależny jedynie od ruchliwości gałek ocznych, a nie całego ciała. Nawet jeśli nie jest się wysportowaną osobą, taka cecha soczewek może oszczędzić wiele frustracji, powstających przy użytkowaniu okularów.

Akcja: pielęgnacja

Jako społeczeństwo przywykliśmy do okularów. Z tego powodu w odróżnieniu od soczewek ich konserwacja wydaje nam się prosta i konwencjonalna. Kiedy stoi się przed pytaniem: wybrać okulary czy soczewki, nie warto jednak kierować się utartymi przekonaniami. Dbanie o soczewki dwutygodniowe jest o wiele prostsze, niż mogłoby się to wydawać. Tak właściwie wystarczą tylko dwa kroki:

  1. Płukanie soczewek odpowiednim płynem.
  2. Przechowywanie ich w specjalnym pojemniku. To tyle!

Liczy się styl

Okulary potrafią wyglądać bardzo modnie — coraz częściej ich noszenie nie jest przykrym obowiązkiem, a gwarantuje nowe możliwości wyrażania własnego stylu.

Czasami jednak okulary po prostu nam nie pasują, nawet jeśli nie chcemy nosić ich na co dzień. Na pytanie okulary czy soczewki można więc… odpowiedzieć drugim pytaniem. Dlaczego nie oba?

Okulary świetnie sprawdzą się jako dodatek, ale posiadanie opcji zapasowej, takiej jak soczewki dwutygodniowe, może dać nam znacząco większe pole do autoekspresji.

Soczewki będą stanowić świetną opcję w wypadku, gdy stare okulary powoli nam się nudzą. Być może dzięki dwutygodniowej wymianie na soczewki nie będzie ich trzeba wyrzucać — w końcu ulubionym rzeczom należy dać się czasem stęsknić.

zdrowe przekąski

Redakcja wkreceni.pl

Specjalizujemy się w lifestyle'u, sporcie i szeroko pojętej kulturze. Dostarczamy inspirujące artykuły i porady z dziedziny mody, zdrowego trybu życia oraz sportu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zapach sukcesu
Kasza bulgur
Poker i inteligencja emocjonalna: zwycięska kombinacja

Jesteś zainteresowany reklamą?