Strona główna
Akcesoria
Tutaj jesteś

Akcesoria do biegania – czy są niezbędne?

14 września 2020


Przekonanie o tym, że bieganie jest sportem, do którego wystarczy nam tylko dobrze dobrana odzież i buty już dawno jest nieaktualne. Producenci gadżetów dwoją się i troją, aby podwyższyć komfort pokonywania kolejnych kilometrów przez biegaczy. Z pośród oferowanych akcesoriów do biegania można się pogubić i niejednokrotnie trudno dokonać dobrego zakupu.

Czy akcesoria do biegania są niezbędne?

Akcesoria do biegania powinny przede wszystkim zaspokajać podstawowe potrzeby biegacza – komfort, zdrowie i bezpieczeństwo treningu. Minimaliści upierają się, że do biegania w zupełności wystarczą zwykłe adidasy z dyskontu, zwykły t-shirt i krótkie spodenki. Jeśli jednak mamy daleko idące plany związane z tą dyscypliną sportu – planujemy start w zawodach lub chociaż chcemy regularnie trenować, to warto zainwestować w znacznie lepszy sprzęt.

MUST – HAVE wyposażenia biegacza

Podstawą dobrego biegacza są jego buty – właściwie wyprofilowane i z odpowiednią amortyzacją. Na tym absolutnie nikt nie powinien przesadnie oszczędzać – priorytetem jest nasze zdrowie. Warto dbać o dobro naszych stawów, kolana „walczą” z nawierzchnią asfaltu, a więc potrzebują odpowiedniej amortyzacji – źle wyprofilowane buty w połączeniu ze dużą ilością kilometrów mogą się skończyć częstymi wizytami u fizjoterapeuty.

Kolejnym kluczowym elementem wyposażenia sportowca jest dobrze dobrana odzież. Tu nie jest ważna marka, czy sklep w którym kupujemy, a materiał z jakiego ta odzież została wykonana. Dobry materiał powinien przede wszystkim odprowadzać wilgoć z ciała, aby swobodnie oddychało i zachowywało odpowiednią temperaturę. Zdecydowanie należy zupełnie zrezygnować z bawełny – wchłania i zatrzymuje w sobie wilgoć, przez co sportowiec szybciej może złapać infekcje dróg oddechowych. Warto wspomnieć, że w trakcie wyboru odzieży zwłaszcza bielizny, należy zwrócić uwagę na to jak uszyte są szwy – im jest ich mniej tym będzie mniej otarć na skórze.

Najmniej widocznym, ale równie ważnym dodatkiem dla biegacza są skarpety – mają one ogromny wpływ na komfort biegu. Skarpety dla biegaczy mocno się różnią od modeli, które noszone są na co dzień. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji. Ponad to stanowią dodatkową amortyzację dla stref największego nacisku, a także wspierają i stabilizują sklepienie stopy. Odpowiednio dobrane skarpety pomogą uniknąć otarć i pęcherzy, a nawet nieprzyjemnych kontuzji, np. skręcenia kostki.

Dodatkowe wyposażenie – gadżety

Kiedy podstawowe wyposażenie sportowca jest skompletowane, można skupić się na wyborze gadżetów, które sprawią, że trening będzie przyjemniejszy. Najpopularniejszym ostatnio gadżetem są zegarki sportowe. Początkujący w dyscyplinie zadowalają się aplikacjami w telefonach, które zapisują osiągnięcia. Zawodowi i zapaleni biegacze wolą zainwestować w zegarki – pulsometry, które pomagają im kontrolować trening, pokazują maksymalne tętno i poziom zmęczenia. Niby gadżet, ale jednak bardzo pomocny.

Czy gadżety biegacza są niezbędne?

Akcesoria – gadżety dla biegaczy to temat, który wciąż się rozwija. Producenci starają się rozszerzać swój asortyment projektując nowe gadżety, które powinny zapewniać komfortowy bieg. Pomimo, że wiele z nich jest bardzo interesujących, to potrafią mocno nadwyrężyć budżet. W związku z tym, należy świadomie odróżniać sprzęt, który jest dla nas niezbędny od obecnie panującej mody, która szybko się zmienia.

Redakcja wkreceni.pl

Specjalizujemy się w lifestyle'u, sporcie i szeroko pojętej kulturze. Dostarczamy inspirujące artykuły i porady z dziedziny mody, zdrowego trybu życia oraz sportu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?