Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak są oznaczenia szlaków turystycznych określające trudność wybranego szlaku?

8 września 2020


Jeśli chce się podróżować po szlakach, niezbędne jest poznanie kolorów, które określają z jakim typem trasy mamy do czynienia. Ma to bardzo duże znaczenie z punktu widzenia zarówno bezpiecznego, a jednocześnie komfortowego poruszania się podczas wycieczek pieszych.

Z jakimi szlakami możemy się spotkać?

Na trasach wycieczek można spotkać się między innymi z takimi kolorami szlaków jak:
– czerwony,
– niebieski,
– zielony,
– żółty,
– czarny.
Poznanie, jakie są oznaczenia szlaków turystycznych pozwala na wybranie takich tras, które są pozwalają odpowiednio dotrzeć w wybrane miejsce. W tym względzie zielony szlak oznacza najkrótszą drogę, którą można dotrzeć w wybrane miejsce, które jest charakterystycznym miejscem dla wybranego regionu. Natomiast kolor czerwony oznacza, że mamy do czynienia z takim szlakiem, który jest główny, a co za tym idzie pozwala na zapoznanie się z ciekawymi miejscami pod kątem przyrodniczym czy krajobrazowym. Kolor niebieski oznacza trasę, która jest dalekobieżna, co warto brać pod uwagę, gdy planuje się podróżowanie taką trasą. Żółte szlaki turystyczne to szlaki łącznikowe. Natomiast kolor czarny oznacza, że jest to najkrótsza droga dojścia w wybrane miejsce.

Jak wyglądają znaki oznaczające szlaki?

Wszystkie znaki oznaczane są z wykorzystaniem kresek. Zewnętrzne paski są koloru białego, a środkowy jest w kolorze oznaczającym z jakim typem szlaku mamy do czynienia. Jednocześnie znaki początku szlaku to białe kółko, gdzie w środku znajduje się kolor odpowiadający typowi szlaku. W przypadku znaków, które oznaczają informacje o możliwości skręcania pojawiają się kierunku o różnym kącie załamania. Kierunku umieszczane są przed skrętem, a strzałki są malowane za miejscem zmiany kierunki. Na znakach mogą znajdować się również wykrzykniki, co wskazuje turyście, że na szlaku może dochodzić do nagłych skrętów.

Znaki ostrzegawcze są umieszczane na szlaku mniej więcej co dwieście metrów. Jednocześnie na drodze można spotkać także kombinacje różnych znaków. Wówczas może to oznaczać, że poszczególne trasy idą równolegle, czy też krzyżują się ze sobą. Warto zwrócić uwagę również na znaki specjalne. Takie znajdują się na szlakach przebiegających niedaleko miejsca wartych zobaczenia. Gdy na znaku znajduje się biały trójkąt oznacza to, że na szlaku znajduje się punkt widokowy. Natomiast kształtka, która znajduje się w białym prostokącie oznacza, że można trafić na obiekt noclegowy. Białe półkole z mniejszym kolorowym w środku jest w stanie zaprowadzić do źródła wody. Zapoznanie się z kolorami szlaków pozwala znacznie bezpieczniej podróżować szczególnie po terenach górskich. Pozwala to wybrać takie trasy, które pozwalają wygodnie się poruszać. Ma to znacznie z punktu widzenia choćby kondycji przemieszczających się po szlakach. Jednocześnie szlaki ułatwiają zaplanowanie tras oraz miejsc noclegowych. W ten sposób wycieczki piesze czy rowerowe mogą być znacznie bardziej komfortowe, gdyż można poruszać się po trasach, które nie są nadmiernie trudne.

Redakcja wkreceni.pl

Specjalizujemy się w lifestyle'u, sporcie i szeroko pojętej kulturze. Dostarczamy inspirujące artykuły i porady z dziedziny mody, zdrowego trybu życia oraz sportu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zapach sukcesu
Kasza bulgur
Poker i inteligencja emocjonalna: zwycięska kombinacja

Jesteś zainteresowany reklamą?