Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Jak dobrać rower krok po kroku?

3 października 2020


Rower szosowy, rower górski, rower miejski – jaki wybrać? Osoby zaznajomione w temacie doskonale wiedzą, że rower szosowy nie nadaję się dla każdego amatora tego sportu.

Jak dobrać rower?

Po rozpoczęciu poszukiwać idealnego roweru warto się najpierw zastanowić do jakich celów będzie on nam potrzebny. Czy planujemy amatorsko jeździć po zróżnicowanym terenie, gdzie idealny dla nas będzie rower górski. Czy mieszkamy na stałe w mieście i chcemy poruszać się z gracją po zatłoczonych ulicach miasta, wyglądając przy tym designesko i nowocześnie? To wybieramy rower miejski. W sytuacji gdy jesteśmy sportowcem, lub początkującym zdecydowany użytkownikiem roweru planującym może rozpocząć w przyszłości karierę sportowca – dodatkowo jesteśmy zdecydowani jeździć tylko po nawierzchniach asfaltowych, to wybór roweru szosowego będzie idealnym rozwiązaniem.

Na początku drogi wyborze rower należy głównie zwrócić uwagę na jego ramę – musi być idealnie dostosowana do wzrostu użytkownika. Jeżeli kupimy pierwszy lepszy model i nie dopasujemy jej do siebie, to niestety jazda na takim rowerze będzie bardzo nie wygodna. Największy problem pojawi się w komforcie jazdy, a dokładnie w nieprawidłowej pozycji jazdy, przez którą organizm będzie się zdecydowanie szybciej męczył. Na całe szczęście producenci rowerów oferują pełną gamę rozmiarów i kolorów ramy, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Ceny rowerów

Ceny rowerów różnią się od siebie cenowo. Przedział cenowy rowerów szosowych dla początkującego zaczyna się od około 5000,00 zł. Rowery miejskie i górskie są nieco tańsze i z reguły dostępne od ręki w profesjonalnych sklepach rowerowych.
W standardowych rowerach montuje się zwykle koła o rozmiarze 28 cali. Taki rozmiar kół nie jest najlżejszych, ale swoją wadę nadrabia wysoką wytrzymałością. Szerokość takiej opony to przeważnie 23 mm – zapewnia ona zdecydowanie najlepsza przyczepność i niski opór. Nie mniej jednak jeśli wybieramy rower szosowy to na początku przygody z tym sportem należy zainwestować w opony z delikatnym bieżnikiem. Mają one lepszą przyczepność na mokrej i pokrytej piaskiem czy ziemią nawierzchni asfaltu, więc pomoże niedoświadczonemu rowerzyście uniknąć poślizgnięcia.

Kolejnym elementem na który trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu roweru są pedały. Większość rowerów sprzedawana jest bez nich, więc trzeba je osobno dokupić. Do rowerów górskich i miejskich zakłada się standardowe pedały platformowe. Natomiast do szosowych rowerów najlepiej montować pedały wpinane są one nieco droższe i generują dodatkowy koszt, ponieważ wymagają zakupu specjalnych butów szosowych na co nie każdy się decyduje.

Czy rower musi być dopasowany do użytkownika?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Idealnie dopasowany rower to klucz do sukcesu. Jazda takim rowerem nie będzie powodowała żadnego dyskomfortu, a każdy przejechany kilometr będzie sprawiał ogromną przyjemność i satysfakcje. Pamiętajmy więc, aby przemyśleć wybór każdego elementu – żadne z nich nie może być przypadkowy.

Redakcja wkreceni.pl

Specjalizujemy się w lifestyle'u, sporcie i szeroko pojętej kulturze. Dostarczamy inspirujące artykuły i porady z dziedziny mody, zdrowego trybu życia oraz sportu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zapach sukcesu
Kasza bulgur
Poker i inteligencja emocjonalna: zwycięska kombinacja

Jesteś zainteresowany reklamą?