Strona główna
Rekreacja
Tutaj jesteś

Czym się kierować przy wyborze roweru elektrycznego?

16 listopada 2021 rower elektryczny

Rowery w których zamontowano silnik elektryczny stają się coraz bardziej popularne. Przyczyniła się do tego ich konkurencyjna cena oraz łatwa dostępność. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Podpowiadamy.

Silnik

Niezbędnym sercem każdego roweru elektrycznego jest silnik. Powinien on być przede wszystkim wyprodukowany przez znanego i cenionego producenta. W ten sposób możemy mieć pewność, że stawiamy na wysoką jakość, która przekłada się na długość eksploatacji. Nie bez znaczenia pozostaje także to, w jakim miejscu został on zamontowany. Najlepiej jeśli znajdzie się w centralnym – tuż obok korby. W ten sposób ciężar roweru rozłoży się równomiernie, a podróżowanie nim będzie bezpieczne i komfortowe. Jest to istotne zwłaszcza dla osób, które mają pierwszy kontakt z takim rodzajem jednośladu. Modele z silnikiem z przodu są zwykle najtańsze, a co za tym idzie –moc silnika jest dyskusyjna. Manewrowanie takim rowerem może być utrudnione zwłaszcza przy dużych prędkościach. Natomiast te z silnikami z tyłu, na przykład na bagażniku, są  kompromisem między ceną, a osiągami.

Akumulator

Kolejną kwestią na którą należy zwrócić uwagę jest rodzaj akumulatora. Najtańszym typem są żelowe. Ich zasadniczą wadą jest ciężar. Przy jednostajnej jeździe nie jest to element, który może istotnie przeszkadzać. Problem pojawia się w momencie w którym potrzebujemy przenieść ważący ponad 40 kilogramów rower na wyższe piętro. Dlatego jeśli priorytetem jest dla nas komfort związany z niską wagą sprzętu, to warto poszukać baterii litowo-jonowych.

Na ciężar wpływa także pojemność akumulatora. W przypadku, gdy zależy nam na tym, aby zabierać rower na długie trasy należy rozważyć zakup takiego z odpowiednio pojemną baterią. Wynika to z prostej przyczyny – rzadko zdarzy się okazja, aby na bieżąco podłączać go do gniazdka. Najprostsze modele są wyposażone w akumulatory o pojemności do 8 amperogodzin, co wystarcza na komfortowe pokonywanie nawet 50 kilometrów trasy w trybie wspomagania. Warto pamiętać, że współczesne baterie są tak zaprojektowane, że nie trzeba czekać do ich pełnego rozładowania. Można więc swobodnie, po każdej jeździe podłączyć rower do ładowania.

Podział rowerów elektrycznych

Rowery elektryczne występują w różnych wersjach. Podobnie jak klasyczne ich rodzaje można wyróżnić miejskie i trekkingowe, a także górskie i e-mtb. Poszukując idealnego jednośladu dla własnych potrzeba należy na początek zastanowić się do jakich tras będziemy go najczęściej używać i w ten sposób wybrać jeden z modeli w dostępnych kategoriach.

Redakcja wkreceni.pl

Specjalizujemy się w lifestyle'u, sporcie i szeroko pojętej kulturze. Dostarczamy inspirujące artykuły i porady z dziedziny mody, zdrowego trybu życia oraz sportu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

dzień do SPA
rower elektryczny

Jesteś zainteresowany reklamą?