Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Co zabrać ze sobą na wyjazd w góry?

6 czerwca 2022


Chodzenie po górach, choć pozwala poprawić kondycję zarówno fizyczną, jak i psychiczną, wymaga odpowiedniego przygotowania. Bez względu na to, czy zamierzamy jedynie udać się na krótki spacer górskimi szlakami, czy też zamierzamy urządzić sobie większą wyprawę survivalową, musimy wyposażyć się w różnego typu sprzęt. Co warto zabrać ze sobą na wyjazd w góry?

Odzież dopasowana do warunków pogodowych

Pogoda w górach bywa bardzo kapryśna – nawet jeśli o poranku wita nas słońce, wcale nie oznacza to, że podczas wędrówki nie złapie nas deszcz czy burza. Dlatego też zawsze należy mieć przy sobie cieplejszą kurtkę przeciwdeszczową, chroniącą również od wiatru. W góry wybieramy się tylko i wyłącznie w stosownym obuwiu, to znaczy w butach trekkingowych. Dobrym rozwiązaniem będzie również odzież trekkingowa, choć na jej zakup zwykle decydują się pasjonaci górskich wypraw. Pamiętajmy, aby w cieplejsze dni założyć czapkę bądź kapelusz, które zapobiegną udarowi słonecznemu. Warto mieć przy sobie także okulary przeciwsłoneczne. 

Akcesoria na dłuższe wyprawy

Amatorzy dłuższych wypraw górskich powinni zadbać o profesjonalne wyposażenie, pamiętając tym samym, że góry są ekscytujące, lecz zarazem potrafią być bardzo niebezpieczne. Dlatego też, chcąc nocować pod chmurką, dobrze jest wyposażyć się w odpowiedniej jakości namiot, śpiwory oraz karimaty. Ponadto, warto wziąć ze sobą na wyprawę sprzęt survivalowy, bowiem nigdy nie wiadomo, w jakich dokładnie warunkach przyjdzie nam zdobywać szczyty. Nie zapomnijmy o latarce czołowej, goglach czy o rakach. Bardzo istotne są także wysokokaloryczne przekąski oraz napoje, które zapewnią nam odpowiednią temperaturę ciała, zapobiegną spadkom energii i odwodnieniu. Jeśli wybieramy się na dłuższą wyprawę, koniecznie należy dopasować swój strój do warunków pogodowych, jakie będą panowały na wysokościach. Nawet latem zwykle trzeba wyposażyć się w kurtkę zimową czy ciepłe buty.

To warto mieć przy sobie!

W górach przyda nam się telefon komórkowy, gdybyśmy chcieli w krótkim czasie wezwać pomoc. Umieśćmy go w wodoodpornym etui, które ochroni aparat w razie deszczu. Dobrze mieć przy sobie także płyn antyseptyczny, które zapobiegnie wdaniu się zakażenia po upadku czy na skutek otarcia naskórka. W górach przydają się także leki przeciwbólowe – różnica ciśnień może wywołać migrenę. Dobrze zabrać na wyprawę także tradycyjną mapę, która pomoże nam w przypadku, gdy telefon się rozładuje bądź stracimy zasięg. Opcjonalnie możemy też sięgnąć po kompas lub GPS. Zimą zadbajmy o odpowiednią ochronę przed mrozem – warto nałożyć na twarz tłusty krem, zaś latem pamiętajmy o ochronie przed słońcem, jaką zapewniają kremy z filtrem.

Wyprawa górska może stanowić źródło ekscytacji, adrenaliny czy wręcz przeciwnie – pozwolić odpocząć i wyciszyć się. Niemniej jednak, bez względu na to, czy naszym celem jest jedynie krótki spacer, czy też długa wyprawa, musimy się odpowiednio przygotować. Kilka prostych gadżetów sprawi, że o wiele łatwiej będzie nam poradzić sobie na górskich szlakach. 

 

 

Redakcja wkreceni.pl

Specjalizujemy się w lifestyle'u, sporcie i szeroko pojętej kulturze. Dostarczamy inspirujące artykuły i porady z dziedziny mody, zdrowego trybu życia oraz sportu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zapach sukcesu
Kasza bulgur
Poker i inteligencja emocjonalna: zwycięska kombinacja

Jesteś zainteresowany reklamą?