Co to jest zaufanie i dlaczego jest tak ważne w związku?

Zaufanie odgrywa istotną rolę w życiu każdego człowieka. Szczególnie ważnym aspektem jest ono w relacjach damsko-męskich. Co to jest zaufanie? Czy utracone zaufanie można odzyskać?

Co to jest zaufanie?

Zaufanie jest wiedzą lub wiarą w kogoś, lub w coś. Jest to uczucie, które sprawia, że ufamy komuś, wierzymy, że druga osoba ma dobre intencje lub mamy nadzieję, że postępujemy dobrze. Nadzieja towarzyszy zaufaniu w przypadkach, gdy do końca nie mamy pewności, czy działanie okaże się zgodne z naszą wiarą lub wiedzą. Najczęściej zaufaniem obdarzamy najbliższe osoby, z którymi dzielimy życie. Wspólnie z małżonkiem obdarowujemy się zaufaniem, aby stworzyć związek. Jeśli zaufanie zostanie utracone, to może dojść nawet to rozstania. Niektóre osoby mają problem z zaufaniem parterowi, gdyż zostały skrzywdzone wcześniej. Jednak bez pełnego zaufania nie da się zbudować wspólnej przyszłości.

Co zrobić, gdy nastąpi kryzys zaufania?

Zaufanie bardzo często bywa nadwyrężone, gdy jeden z partnerów zaczyna okłamywać nawet w błahych sprawach drugą osobę. Niestety takie sytuacje zdarzają się coraz częściej. Wynika to z faktu, iż coraz mniej czasu mamy dla siebie i większość dnia spędzamy wśród współpracowników. Oddalamy się przez to od siebie i zdarzają się drobne kłamstewka, które osłabiają więzi. Utracone zaufanie może sprawić, że jedna osoba stanie się strażnikiem i zacznie kontrolować drugą osobę. Taka postawa nie przyniesie żadnych efektów, a będzie jedynie pogłębiać konflikt. Najlepszym sposobem na odbudowanie zaufania jest szczera rozmowa. Czasami potrzebna jest pomoc psychoterapeuty, który wskaże drogę i przeprowadzi parę przez ten trudny okres. Brak zaufania i ciągła podejrzliwość prowadzą do wygaśnięcia miłości.

Jak odzyskać zaufanie drugiej osoby?

Utracone zaufanie jest bardzo ciężko odzyskać. Jednak jest to możliwe. Na pewno trzeba mieć w sobie dużo cierpliwości, gdyż odbudowa zaufania nie jest krótkim procesem. Druga osoba musi być gotowa na rozpoczęcie budowy związku na nowo. Osoba, która nadwyrężyła zaufanie partnera, musi być konsekwentna. Małymi krokami trzeba pokazywać drugiej osobie, że nam na niej zależy. W tym przypadku nie liczą się spektakularne czyny, a jedynie drobne gesty, które będą świadczyły o tym, że nasza postawa się zmieniła. Wszystko, co robimy i mówimy, jest prawdą i o tym chcemy przekonać ukochanego. Nie możemy wymuszać na partnerze, żeby od razu zmienił podejście do nas. Musimy mu uświadomić, że się zmieniliśmy i chcemy uzdrowić nasze relacje. W tym momencie liczy się szczerość.

Przeczytaj więcej na bello.com.pl

Redakcja wkreceni.pl