Strona główna
Akcesoria
Tutaj jesteś

Na co zwrócić uwagę, gdy wybiera się sprzęt do wspinaczki?

18 września 2020


Wybranie odpowiedniego sprzętu wspinaczkowego będzie się bezpośrednio przekładało na bezpieczeństwo oraz komfort poruszania się po górach. Stworzenie odpowiedniej listy niezbędnego sprzętu pozwala znacznie ułatwić wybranie dobrej jakości sprzętu wspinaczkowego.

Buty wspinaczkowe

Wybór sprzętu wspinaczkowego warto zacząć od butów. Przy bardziej wyczynowym wspinaniu niezbędne jest zdecydowanie się na bardziej profesjonalne obuwie. O ile na początku można zakładać buty sportowe to w pewnym momencie niezbędne jest zdecydowanie się na odpowiednio dopasowane modele wspinaczkowe. W sklepach ze sprzętem można korzystać z szerokiego wyboru profesjonalnego obuwia. Na początek warto decydować się na prostsze modele, które posiadają minimalną asymetrię, a co za tym idzie są wygodniejsze w użytkowaniu. W takim obuwiu znacznie łatwiej będzie można nauczyć się właściwej techniki stawiani stóp na stopniach. Bardzo ważne jest decydowanie się na takie obuwie, które ma bardzo dobrze dopasowany rozmiar. Dopiero przy posiadaniu większych umiejętności wspinaczkowych można decydować się na dużo za mało modele. Przy dokonywaniu wyboru ważne jest również określenie, czy częściej będzie się realizowało wspinaczkę na ściance, czy też w górach.

Uprząż wspinaczkowa

Ważnym elementem sprzętu wspinaczkowego jest uprząż. Powinna być ona dopasowana pod kątem rozmiaru. Wybierać trzeba takie, które mają odpowiednio dopasowany:
– obwód w pasie,
– obwód w udzie.
Nie bez znaczenia jest również określenie, jaki sprzęt do wspinaczki ma być użytkowany. Postawić można z jednej strony na takie uprzęże, które są bardziej sportowe, ale można zdecydować się również na uniwersalne wersje, które posiadają regulowane nogawki. Taka uprząż będzie łatwiejsza do dopasowania, a co za tym idzie znacznie bardziej sprawdzi się w górach.

Konstrukcja uprzęży również ma znaczenie. Sposób blokowania klamry będzie wpływał na wygodę użytkowania. Zwrócić uwagę trzeba również na to, czym uprzęże są wyściełane. Odpowiednio dopasowane elementy uprzęży są w stanie zapewnić, że osoba wspinająca się będzie mogła odczuwać większy komfort.

Przyrządy do asekuracji
Jednym z podstawowych elementów sprzętu wspinaczkowego jest przyrząd asekuracyjny. Taki sprzęt sprawdzi się zarówno w skałach, jak i na ściance. Z tego powodu do kompletowanego sprzętu wspinaczkowego warto włączyć również taki przyrząd. Do najbardziej popularnych modeli takiego sprzętu zaliczają się wersje, które są klasycznymi przyrządami. Odpowiednio wybrane modele tego typu sprzętu sprawdzą się przy wspinaniu sportowym. Natomiast osoby planujące wspinanie wielowyciągowe powinny postawić na uniwersalne wersje. Wykorzystanie przyrządu to między innymi możliwość asekurowania partnera wspinaczkowego. Jednak dodatkowo można również przygotować się do zjazdu po ukończeniu ostatniego wyciągu. Przyrząd wraz z takimi elementami jak taśmy, karabinek i bloker jest w stanie umożliwić zjazd na linie. Przy wybieraniu takiego sprzętu trzeba również zwrócić uwagę czy będzie on dobrze współpracował ze średnicą liny.

Redakcja wkreceni.pl

Specjalizujemy się w lifestyle'u, sporcie i szeroko pojętej kulturze. Dostarczamy inspirujące artykuły i porady z dziedziny mody, zdrowego trybu życia oraz sportu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?