Kolarstwo ekstremalne – czy to sport dla każdego?

Kolarstwo ekstremalne bywa również nazywane grawitacyjnym. Charakteryzuje się jazdą po terenach naszpikowanych różnego rodzaju przeszkodami – zarówno tymi występującymi naturalnie, jak i stworzonymi przez człowieka na potrzeby uprawiania sportu. Uprawiając kolarstwo ekstremalne rzadziej patrzysz na zegarek, a częściej – rozważasz, w jaki sposób efektownie pokonać kolejną przeszkodę.

Czy to sport dla każdego?

Zdecydowanie nie. Choć dostarcza mnóstwa zabawy, z pewnością nie przypadnie do gustu każdemu. Osoby o słabym poziomie sprawności fizycznej oraz z natury ostrożne raczej nie będą chętnie pokonywać utrudnień i wybojów. Nie myśl, że jest coś z Tobą nie tak, jeśli nie czujesz pociągu do skakania po korzeniach drzew rowerem – taki sport po prostu nie jest dla każdego. Jeśli natomiast cenisz sobie możliwość stosunkowo szybkiej jazdy po potencjalnie niebezpiecznych terenach, uwielbiasz wszelkiego rodzaju wyskoki oraz podskoki – to może być zajęcie dla Ciebie. Aby upewnić się, że taka zabawa w ogóle Ci odpowiada, a także – w ramach treningu, możesz rozpocząć jazdę od skateparku. W tego typu miejscach znajduje się naprawdę wiele różnego rodzaju przeszkód, na których można się świetnie bawić. Kontrolowane warunki oraz mnóstwo osób w otoczeniu sprawia, że sport jest stosunkowo bezpieczny, a w razie kontuzji – możesz liczyć na szybką pomoc. Dlatego też, jeśli stawiasz swoje pierwsze kroki w kolarstwie ekstremalnym – najpierw poćwicz w skateparku. To pozwoli Ci wypracować dobre wzorce zachowań w sytuacjach zagrożenia, zapewne da Ci możliwość uzyskania kilku porad od bardziej doświadczonych rowerzystów, a także – po prostu pozwoli sprawdzić, czy to zajęcie dla Ciebie. Weź również pod uwagę, że jazda ekstremalna na rowerze wymaga odpowiedniego przygotowania pod względem zaplecza sprzętowego. Na klasycznym rowerze górskim po prostu nie da się jeździć w trudnych warunkach, bowiem nie jest on do tego dostosowany. Jeśli Twój budżet nie zakłada zakupu kolejnego – choćby używanego – roweru, być może to nie jest sport dla Ciebie lub lepiej odłożyć go w czasie aż do momentu zakupu odpowiedniego sprzętu sportowego.

Od czego zacząć ekstremalną jazdę na rowerze?

Oczywiście, przed wyjazdem do skateparku, należy wyposażyć się w odpowiednie sprzęty. Wśród nich wskazać można między innymi rower o niskim stopniu amortyzacji oraz twardej ramie. Tylko w ten sposób zachowasz odpowiednią kontrolę nad pojazdem i w razie dużej przeszkody – unikniesz wyrzucenia w powietrze. Dodatkowo, pamiętaj o optymalnej ochronie. Profesjonaliści wiedzą, że kask i inne rodzaje ochraniaczy, a także odpowiedni, niekrępujący ruchów strój mają ogromne znaczenie podczas tego rodzaju jazdy. W trakcie zabawy w skateparku, a także w naturalnych warunkach może dojść do szeregu kontuzji, dlatego warto minimalizować ich ryzyko właśnie poprzez odpowiednie wyposażenie. Pamiętaj również, by każdy trening poprzedzić gruntowną rozgrzewką całego ciała. To pozwoli Ci uniknąć bolesnych kontuzji w razie upadku czy zsunięcia się z roweru.

Redakcja wkreceni.pl