Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Odżywki

7 września 2020


Kolarstwo to bardzo wymagający sport. Trzeba jednorazowo przejechać mnóstwo kilometrów. To spory wydatek energetyczny. Dlatego, by nagle nie zabrakło siły i energii w trakcie jazdy, niezbędne są odżywki dla kolarzy.

Jakich wartości odżywcze mają odżywki dla kolarzy?

Przede wszystkim są pełne białka, a ono jak wiadomo- odgrywa zasadniczą rolę w pracy mięśni. Odżywki dla kolarzy zawierają również elektrolity. Trzeba przecież nawadniać organizm, bo on traci w trakcie jazdy rowerem mnóstwo wody. Jest ona wydalana wraz z potem. Odżywkom dla kolarzy nie może także zabraknąć glukozy.

Po pierwsze dlatego, że ona krzepi, a po drugie pozwala uwalniać energię stopniowo. A to kluczowa sprawa w trakcie wyścigu kolarskiego. Odżywki dla kolarzy są również użyteczne, bo dzięki nim kolarz nie odczuwa głodu ani wzmożonego pragnienia. Dzięki czemu nie musi zatrzymywać się, aby się posilić.

W jakiej formie najczęściej podawane odżywki dla kolarzy?

W trakcie wyścigu odżywki podawane są oczywiście w formie płynnej. Po pierwsze, bo jest to wygodniejsze. Po drugie, bo tylko w takiej mieszczą się w bidonie kolarskim. Natomiast poza wyścigiem podaje się je w różnej formie. Przy czym najczęściej spożywa się je w formie koktajlu. A to dlatego, że w takiej formie mają lepszy smak.

Kolarzom niby nie robi to wielkiej różnicy. Niemniej jeśli mają je codziennie przyjmować, korzystniej jest, żeby im przynajmniej odrobinę smakowały. Odżywki dla kolarzy czasem podaje się w formie rozpuszczalnego proszku. Jest to jednak mało smaczna opcja, gdyż w takiej odsłonie mają odżywki kolarskie bardziej metaliczny posmak.

Co by było, gdyby kolarze nie przyjmowali regularnie odżywek dla kolarzy?

Po pierwsze ich muskulatura nie rozwijałaby się w takim tempie. Po drugie ucierpiałyby na tym również mięśnie nóg. Nie miałyby one tyle siły, a wjazd pod stromą górkę byłby dla nich katorgą nie do opisania. Po trzecie bez odżywek mięśnie nie byłyby tak dobrze dotlenione. W wyniku tego szybko dopadałoby je zmęczenie i zakwasy.

Bez odżywek kolarskich zawodnik nie byłby w stanie wytrzymać kondycyjnie trudów całego wyścigu. Regularna suplementacja odżywkami sprawia, że do kolarza zmęczenie wysiłkowe przychodzi dopiero pod koniec wyścigu. Odżywki w pewnym stopniu chronią również przed poważnymi kontuzjami. Po pierwsze, bo dzięki nim są one bardziej rozgrzane. Ponadto stałe dostarczanie organizmowi białka sprawia, iż są one znacznie silniejsze. Bez odżywek nie byłoby aż tak pozytywnego efektu.

Czy odżywki dla kolarzy są całkowicie bezpieczne dla osób, które je zażywają?

Jak najbardziej. Po pierwsze dlatego, że są całkowicie oparte na naturalnych składnikach. Po drugie nie mają one absolutnie nic wspólnego z ciężkim dopingiem. Toteż nie niosą ze sobą żadnych negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Odżywki dla zawodowych kolarzy są pełne witamin, minerałów i substancji, które budują jego wytrzymałość i siłę. I dlatego też bez nich ciężko wyrobić odpowiednią formę fizyczną. Dzięki nim treningi są bardziej efektywne i owocne.

Redakcja wkreceni.pl

Specjalizujemy się w lifestyle'u, sporcie i szeroko pojętej kulturze. Dostarczamy inspirujące artykuły i porady z dziedziny mody, zdrowego trybu życia oraz sportu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zapach sukcesu
Kasza bulgur
Poker i inteligencja emocjonalna: zwycięska kombinacja

Jesteś zainteresowany reklamą?