Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Buty do biegania dla amatorów

26 sierpnia 2020

Bieganie jest jedną z najłatwiej dostępnych dyscyplin sportu. Regularna aktywność na powietrzu oczywiście bardzo korzystnie wpływa na zdrowie. Poprawia kondycję, krążenie, dotlenia cały organizm, znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia większości chorób cywilizacyjnych m.in. nadciśnienia i depresji. Rozładowuje stres i polepsza samopoczucie. Nie potrzeba posiadać specjalistycznego sprzętu, aby korzystać z dobrodziejstw tej formy rekreacji. Wystarczą wygodne buty do biegania. Sprawdź, czym kierować się przy zakupie.

Wysoka jakość wykonania

Należy unikać wszelkich no name’ów i podróbek. Mogą one być przyczyną kontuzji, a nawet przewlekłych schorzeń ortopedycznych. Trzeba mieć na uwadze to, że każda przebieżka wiąże się z pewnym wysiłkiem dla kości, ścięgien i stawów. Porządne obuwie dla biegaczy amortyzuje ruchy i zapobiega nadmiernym przeciążeniom. Ponadto byle jakie szmaciaki szybko ulegną zniszczeniu. Zaraz będzie trzeba kupować już następną parę. Szukaj więc wyłącznie w dobrym sklepie sportowym. Wybieraj spośród modeli marek uznanych i cenionych w środowisku biegaczy.

Maksymalne poczucie komfortu

Buty powinny być przede wszystkim lekkie i jak najwygodniejsze. Muszą idealnie dopasowywać się do stopy, „zgrywać się” z nią. Mają również zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza. Tak, aby zapobiegać nadmiernemu poceniu, w efekcie którego można nawet nabawić się grzybicy i innych problemów dermatologicznych.
Podeszwa do biegania powinna odznaczać się właściwą elastycznością i grubością. Dobrze jeszcze przed zakupem ustalić, gdzie mają odbywać się treningi. Na asfalt i kostkę chodnikową dedykowane są najlżejsze modele butów, maksymalnie przewiewne, z popularną siateczką. Na sprężystej podeszwie, bez głębokich wcięć. Do biegów przełajowych najbardziej przystosowane są egzemplarze masywniejsze. Z podeszwą należycie utwardzoną, antypoślizgową, która posiada głęboki bieżnik. Pozwalają one bez stresu pokonywać leśne ścieżki, pełne wystających korzeni i pokryte mokrymi liśćmi.
Brand, kolor i design dobierz sobie już indywidualnie. Zgodnie ze swoim gustem. Wybór jest naprawdę ogromny.

Odpowiedni rozmiar

Nie bez powodu niektórzy producenci stosują charakterystyczną rozmiarówkę. Często oprócz pełnych numerów spotyka się połówki, 2/3 czy 3/4. Wszystko po to, aby umożliwić każdemu jak najdokładniejsze dopasowanie obuwia. Jeśli mimo wszystko masz problem ze znalezieniem idealnego rozmiaru, lepiej zrobisz, jeśli zaopatrzysz się w biegówki ciut za duże. Te za ciasne zmienią już pierwszy trening w koszmar i skutecznie zniechęcą do biegania. Poza tym mogą okazać się niebezpieczne. Kosmetyczną różnicę łatwo zniwelować przy pomocy skarpet odpowiedniej grubości. Zresztą tak czy siak, te dla biegaczy zawsze są nieco grubsze, aby zapobiegać bolesnym otarciom. Pamiętaj o tym.

Powyższe wskazówki na pewno okażą się pomocne podczas zakupów. Zawsze bezwzględnie miej na uwadze to, że chodzi o twoje zdrowie. Nie warto oszczędzać na swoim bezpieczeństwie. Butom do biegania nie dorównają nigdy żadne trampki ani tenisówki.

zdrowe przekąski

Redakcja wkreceni.pl

Specjalizujemy się w lifestyle'u, sporcie i szeroko pojętej kulturze. Dostarczamy inspirujące artykuły i porady z dziedziny mody, zdrowego trybu życia oraz sportu.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zapach sukcesu
Kasza bulgur
Poker i inteligencja emocjonalna: zwycięska kombinacja

Jesteś zainteresowany reklamą?