Wybór dyscypliny sportu- kwestia, którą należy dobrze rozważyć, żeby nie narazić się na gorycz porażki

Wybór dyscypliny sportu nie jest wcale taki prosty, zwłaszcza gdy chce się go uprawiać nie tylko amatorsko, lecz zawodowo. Niemniej jest kilka wskazówek, które pomagają podjąć właściwą decyzję.

Od czego zależy wybór dyscypliny sportu?

Po pierwsze od fizycznych parametrów. Nie warto wybierać sportu, w którym nasze fizyczne parametry mogłyby być przeszkodą do osiągnięcia sukcesów. Lepiej wybrać taki, w którym stanowią one atut, nie wadę. Po drugie, jeśli wiąże się swoją przyszłość ze sportem korzystniej wybrać taką dziedzinę wyczynowego sportu, którą się, choć odrobinę lubi i pasjonuje. Entuzjazm i zapał przydają się podczas codziennych treningów.

Po trzecie talent i ewentualne predyspozycje mentalne też mają znaczenie. W końcu o zdobyciu medalu olimpijskiego częściej decyduje psychika. Sama podbudowa fizyczna to zdecydowanie za mało. Po czwarte o wyborze dyscypliny, którą się uprawia- decyduje też infrastruktura. Wygodniej jest chodzić na treningi, gdy są stosunkowo niedaleko od domu, a nie gdzieś hen od miejsca zamieszkania. Dojazdy pochłaniają nie tylko dużo czasu, ale i pieniędzy.

Jaki sport wybrać?

Na początek dobre będzie pływanie. Ono ćwiczy wszystkie partie mięśniowe, chroni przed kontuzjami i jest korzystne dla stawów. Jazda na rowerze to także niezły pomysł. Po pierwsze dlatego, że wyrabia siłę nóg, łagodzi wszelkie zakwasy i napięcia mięśniowe. A po drugie, bo to idealna zaprawa pod ogólną wytrzymałość organizmu. Nie najgorszą propozycją dla początkującego sportowca jest też bieganie.

Ono zmusza całe ciało do ekstremalnego wysiłku i co równie istotne w przypadku nowicjusza nie wymaga ono dodatkowych nakładów finansowych. Na początek dres i adidasy do biegania w zupełności wystarczą. Tym nieco ambitniejszym amatorom warto polecić też lekkoatletykę. To dziedzina sportu, w której przy odrobinie szczęścia każdy znajdzie coś dla siebie.

Jaki sport wybrać- gdy chce się jednak pozostać amatorem?

Na pewno mało urazowy i taki, w którym nie trzeba mieć kontaktu bezpośredniego z przeciwnikiem. Squash to idealna opcja. Po pierwsze daje niezły fizyczny wycisk, po drugie świetnie odpręża i redukuje stres. Poza tym można go uprawiać przez cały rok niezależnie od pogody.

Sporty zespołowe takie jak siatkówka, koszykówka czy piłka ręczna to również świetna alternatywa. Zwłaszcza gdy gra się w nią od czasu do czasu w gronie przyjaciół. Amatorom poleca się również piłkę nożną, w końcu to najpopularniejszy sport na świecie. Grają w nią zarówno mali, jak i nieco więksi i starsi pasjonaci.

A co gdy przygoda ze sportem okaże się nieudana?

Wtedy pozostaje już tylko transmisja telewizyjna i śledzenie zmagań sportowych w roli kibica. Może nie jest to zbyt korzystne dla zdrowia, za to jest to wyborna rozrywka. Przed ekranem telewizora są nawet niekiedy większe emocje niż na stadionie.

Ponadto można oglądać wiele dyscyplin naraz, gdyż są różne tematyczne sportowe kanały. Niemniej taki rodzaj sportowego uczestnictwa grozi raczej otyłością i chorobami układu krążenia niż inną poważną kontuzją.

Redakcja wkreceni.pl