Rodzaje rowerów – wybór idealnego modelu

Na rynku jest dostępnych wiele modeli rowerów. Producenci oferują rowery górskie i miejskie, a także bardziej profesjonalne rowery czyli szosowe. Dzięki różnorodności ofert, każdy może wybrać rower dla siebie, który będzie dopasowany do jego własnych potrzeb i umiejętności.

Rodzaje rowerów – czy istnieje uniwersalny model?

Jak w większości przypadków, tak i w tym nie istnieje jeden, idealny i uniwersalny rower. Nie ma takiego modelu na rynku, który sprawdzi się świetnie zarówno podczas triathlonowych zawodów, jak i na trudnych górskich i polnych trasach. Wybierając więc rower, warto zastanowić się do jakich aktywności najczęściej będzie używany i przede wszystkim po jakiej nawierzchni planujemy jeździć. Jeśli rower będzie użytkowany jedynie jako środek transportu do pracy po nawierzchniach asfaltowych, to absolutnie nie ma sensu inwestować w modele o bardzo szerokich oponach i agresywnym bieżniku. Mimo wszystko na rynku są dostępne modele rowerów, które są poniekąd kompromisem pomiędzy różnymi skrajnościami.

Dla kogo jest rower górski?

Rowery górskie świetnie radzą sobie przede wszystkim w trudnych terenach. Pośród piachu, błota, kamieni, w otoczeniu dzikiej przyrody z dala od cywilizowanych, równych wyasfaltowanych dróg – rower górski radzi sobie perfekcyjnie. Sam model MTB, czyli tak zwany potocznie „góral” wygląda masywnie i jest zdecydowanie cięższy w porównaniu z np. typową szosówką. Ma szerokie opony z głębokim bieżnikiem, twarde amortyzatory i pozbawione są zbędnych dodatków, którymi są naszpikowane rowery miejskie, czyli solidnych i dużych błotników, bagażnika i dynama z lampką. O ile modele rowerów górskich są świetnym wyborem do trudnych tras, tak jazda nim w miejskich uliczkach będzie mało komfortowa. Zatem kupno górala mija się totalnie z celem, jeśli planujemy się nim poruszać głównie po zatłoczonych uliczkach wielkich miast.

Jaki jest rower miejski?

Jeżeli marzymy designerskim, komfortowym rowerze, którym bez pośpiechu będziemy przemierzać kręte uliczki centrum miasta, dodatkowo możemy zapakować do niego zakupy, to powinniśmy zainwestować w rower miejski tak zwanego „holendra”. Takiego typu rowery mają zwykle mniej przerzutek – absolutnie nie przeszkadza to jeździe po mieście. Typowe miejskie rowery mają wiele udogodnień, które doceniają przede wszystkim kobiety poruszające się tym jednośladem do pracy. Na rowerze miejskim przyjmujemy wygodną bardziej wyprostowaną pozycję siedzenia, przez co mniej obciążamy plecy. Łańcuch jest osłonięty, dzięki czemu nie ma mowy o plątaniu się spódnicy, a w zamontowanym wiklinowym koszyku na kierownicy, można z powodzeniem przewieźć torebkę.

Rower idealny na wycieczki poza miasto

Jeśli rower miejski oraz rower górski zupełnie nie odpowiada naszym wymaganiom, to warto zastanowić się nad rowerem turystycznym – trekkingowym. Nadają się one na dłuższe wycieczki poza miasto, a do tego wyposażone są w błotniki, stopkę oraz bagażnik i oświetlenie. Większość tych modeli, możemy z powodzeniem dostosować do siebie np. zakładając do niego szersze opony z głębszym bardziej agresywnym bieżnikiem.

Redakcja wkreceni.pl